22. ročník: pátek 24. 1. 2025
Těšíme se na Vaši účast, změny programu vyhrazeny!
prof. RNDr. Petr Ilík, Ph.D.
Paleontologické nálezy ukazují, že primitivní živé organismy se vyskytovaly Zemi již před více než 3.5 miliardami let. Nevyřešenou otázkou však stále zůstává, jak živé organismy vůbec vznikly. V poslední době je stále více přijímaná teorie, že první živé organismy vznikly na dně moří v okolí hydrotermálních vývěrů. V přednášce se podíváme na to, proč právě tato teorie je nyní v kurzu, jak vlastně definovat život i proč se k tomuto tématu vyjadřují fyzici.
Mgr. Luboš Krupa, Ph.D.
Elementární částice zvané neutrina jsou produkována téměř v každém objektu a patří k nejméně interagujícím a nejhůře detekovatelným částicím ze všech, které dosud známe. V důsledku toho se na Zemi dostane obrovské množství neutrin. Díky pokrokům v teorii elementárních částic a vytříbeným detekčním metodám, se vytvořil zcela nový fyzikální obor – neutrinová fyzika. Dotýká se jak částicové fyziky, tak moderní kosmologie. Shlédnout nitro hvězd v neutrinovém oboru, říct více o supernovách (za předpokladu, že hvězda v naší galaxii nebo v její blízkosti je dostatečně ohleduplná, aby explodovala), uvidět otisk raného vesmíru v nedozírném moři reliktních neutrin, využít neutrinovou supratekutinu jako zcela nový komunikační kanál nebo ztotožnit superpartnery neutrin s neznámými částicemi temné hmoty, to jsou možnosti zdaleka překonávající fantazii spisovatelů Sci-Fi.
doc. Mgr. Karel Lemr, Ph.D.
V rámci přednášky provedeme malý historický exkurz do metod šifrování a útoku na ně. Následně si vysvětlíme, proč řešením bezpečné komunikace může být právě kvantová kryptografie opírající svou bezpečnost o základní vlastnosti přírody. V závěru se poté seznámíme se současným stavem využití kvantové kryptografie v reálném provozu.
doc. RNDr. Mgr. František Pluháček, Ph.D.
Zrak patří mezi stěžejní zdroj informací o okolním světě, přičemž jednou ze základních podmínek pro vznik kvalitního zrakového vjemu je správná funkce optické soustavy oka. Přednáška nejprve stručně uvede do problematiky optického systému oka a jeho dioptrických vad. Budou uvedeny možnosti jejich korekce klasickými metodami pomocí brýlí a kontaktních čoček včetně jejich moderních variant. Následně budou rozebrána operační řešení dioptrických vad se zaměřením zejména na rohovkové laserové operace či implantaci umělých nitrooční čoček. Během přednášky budou zmíněny další související zajímavosti z oblasti zraku, jeho poruch a vyšetřování.
Mgr. Lukáš Richterek, Ph.D.
Skutečnost, že různí pozorovatelé naměří svými hodinami různé časové intervaly patří k základním a ne intuitivním důsledkům Eisteinovy speicální i obecné teorie relativity. V přednášce se podíváme na několik zajímavých příkladů jako kosmický let k blízkým hvězdám nebo na situaci pozorovatelů v okolí rotující či nerotující černé díry.
lektoři Pevnosti poznání
Interaktivní blok plný experimentů a zajímavých námětů do výuky.
Adresa: 17. listopadu 1192/12, Olomouc
Interaktivní mapa.
Z nádraží ČD je nejvhodnější použít tramvajové linky č. 2, 4 nebo 6 (2. zastávka Žižkovo náměstí) nebo 1, 5 a 7 (2. zastávka Envelopa) nebo dojít pěšky (cca 15 minut), z autobusového nádraží použijte tramvaj č. 4 (3. zastávka). Jízdní řády MHD v Olomouci lze najít na adrese http://www.dpmo.cz/.